Haberler

Mahkeme, Yarım Kalan Projeler İçin Bankayı da Sorumlu Tuttu

Yarım kalan projeler için önemli bir karar çıktı. Buna göre; maketten banka kredili alınan dairenin tamamlanmaması halinde, banka da sorumlu olacak.
Hürriyet Gazetesi muhabiri Dinçer Gökçe, inşaat sektöründeki mağdurlara nefes olacak önemli bir mahkeme kararını gündeme taşıdı. 15 Temmuz sonrasında el konulan Dumankaya İnşaat‘ın Esenyurt’taki projesinden banka kredili daire almak için sözleşme yapan, taksitlerini ödeyen ama konutu alamayan bir mağdurun açtığı davada, emsal bir karar verildi.

Durumu İstanbul Anadolu 2. tüketici mahkemesine taşıyan mağdur davacının İnşaat şirketi ile yapılan konut satış sözleşmesi ve banka ile yapılan kredi sözleşmesinin iptaline ilişkin iki talebi vardı. Dumankaya İnşaat adına dosyaya sunulan savunmada “Davacının hak sahipliği sürüyor. Sözleşmenin feshi yoluna gidilmesi iyi niyet kurallarına aykırı” denildi. Davalı banka adına yapılan savunmada ise “Bankaya husumet yöneltilemez” denilerek, şirkete yapılan ödemeden sorumlu olmadıkları kaydedildi. Savunma dilekçesinde, bankanın ancak davacının ödediği 42 bin 362 liralık kısımdan sorumlu tutulabileceği kaydedildi.

Mahkeme, dosyayı bilirkişi heyetine gönderdi. Heyet, davacıya toplamda, faizi ile birlikte 91.527 TL ödenmesi gerektiği kaydedildi. Mahkeme, tarafların savunma ve delillerini topladıktan sonra geçen 27 Eylül’de kararını verdi. Mahkeme, 81 bin 214 liranın davacıya yasal faizi ile ödenmesine hükmetti. Mahkeme, yargılama masraflarını da davalıların üzerine bıraktı. Mahkeme gerekçeli kararında, davacının zamanında teslim edilmeyen daire için, sözleşmeden dönmekten haklı olduğu kaydedildi.
Ofisler
Danışmanlar
Portföyler
Projeler
Franchising
Danışman Ol
Seminerler
Hakkımızda
İletişim
MyEra